Home » Travel » Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

By Jolanta Ryba

11 listopada przypadła 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik zaplanował bogaty program tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie i został on w pełni zrealizowany przy entuzjastycznym udziale dzieci i młodzieży, okolicznych mieszkańców, wielu krakowskich rodzin, gości z innych stron kraju oraz zagranicznych turystów.
Tegoroczne sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego na placu Matejki. Tam przemówienie wygłosił wojewoda Piotr Ćwik i zostały złożone wieńce. O godz. 10.30 nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. O godz. 11 w Katedrze Wawelskiej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po Mszy Św. na Wawelu o godz. 12.15 rozdano około tysiąca flag państwowych z drzewcami, uszytych przez kobiety przebywające w zakładzie resocjalizacyjnym w Nowej Hucie. Z Wawelu sformował się pochód patriotyczny, który przeszedł na Rynek Główny. Uczestnicy przemarszu zatrzymali się na placu Ojca Adama Studzińskiego, gdzie złożyli kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

Na Rynku Głównym o godz. 13 rozpoczął się występ orkiestry wojskowej. Później zespół tańca Cracovia Danza wykonał poloneza, którego mogli także zatańczyć świętujący krakowianie i turyści. Do rozdania przygotowano będzie 800 porcji wojskowej grochówki i wielu uczestników obchodów Święta Niepodległości chętnie się nią częstowało. Została ugotowana przez żołnierzy, więc zgodę na to wydał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Z okazji Święta Niepodległości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach i trzeba przyznać, że mieniły się one biało – czerwonymi barwami. W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków został bogato udekorowany hasłami niepodleglościowymi, tablicami  z historycznymi zdjęciami oraz wieloma flagami państwowymi. Pojawiły się one na Rynku Głównym, Małym Rynku, na budynkach publicznych oraz pojazdach komunikacji miejskiej.

W dniu Święta Niepodległości kładka o. Bernatka oraz estakad a Lipska-Wielicka zaświeciły w kolorach biało-czerwonych. Patriotyczną iluminację miała także Tauron Arena Kraków. 11 listopada od godz. 14.30 miasto Kraków i radio RMF FM zaprosiły na „II Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów” i trzeba przyznać,że zdobyło ono liczną rzeszę zwolenników. Na Rynku Głównym odbyło się największe karaoke w Polsce. Z kolei o godz. 17 rozpoczęła się 66. Lekcja śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”. Podobnie, jak w poprzednim wydarzeniu, brali w nim udział przedstawiciele kilku pokoleń – od najmłodszych do najstarszych mieszkańców Krakowa, jak i gości z zagranicy.

Tegoroczne Święto Niepodległości było bardzo udane, przebiegało w spokojnej i odświętnej atmosferze i przyczyniło się do kultywowania uczuć patriotycznych kilku pokoleń Polaków.

Comments are closed.