Home » Klient » Świadomy konsument? Poznaj historię redaktorki Globe Prospect.

Świadomy konsument? Poznaj historię redaktorki Globe Prospect.

3842014183_f33cfca8fd_m Napisała :Anna Kowalska

KIM JEST

Cześć, jeszcze jej nie znasz – Anna Kowalska. Chciałaby być jednym z Twoich przewodników na światowym rynku globalnej wioski i pomóc Ci się stać świadomym konsumentem. Wszyscy, czy tego chcemy czy nie, jesteśmy konsumentami różnych produktów i usług. Jej punkt widzenia, jako jednej z dojrzałych klientek, która już niejedno zaobserwowała w życiu i stara się krytycznie podchodzić do tak wielu ofert, wydaje się uczciwy.

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ W NOWEJ HUCIE

 „Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.” – Stefan Żeromski

22210292601_0508761574_z
Nowa Huta w smogu

Pamięta swoje dzieciństwo w Nowej Hucie, którą jej rodzice tworzyli od podstaw w brygadach Służba Polsce i z nakazu pracy znaleźli się w tej ówczesnej dzielnicy Krakowa. Jej podstawówka im. Stefana Żeromskiego miała dobrych nauczycieli; starali się oni nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Do dziś pamięta motto o nauce na gazetce klasowej z powieści tego autora – “Przedwiośnie”. Nawet jej osiedle miało nazwę nawiązującą do tej powieści – Szklane Domy, bo o takich marzyli też twórcy nowego miasta. Pod wpływem TV chciała być wtedy dziennikarką i zamiłowanie do ciągłej nauki pozostało.

            „W życiu nie ma przypadków”.  – Michaił Bułchakow

Lata biegną, praca w księgowości Huty im. Lenina, studia pedagogiczne, niepowtarzalna harcerska młodość. Zaczęła pracę w krakowskich szkołach. Strata rodziców, pracowników Kombinatu Metalurgicznego, w krótkim czasie i stosunkowo młodym wieku, zmusza do stawiania wielu pytań, pozwala też spojrzeć na te doświadczenia z wielu perspektyw, wcześniej niedostępnych… Potem wydarzenia toczą się szybko – założenie rodziny, przewlekłe, grożące astmą, choroby gardła, nękające córkę i rada lekarza, aby poszukać innego miejsca do zamieszkania w Polsce, “gdzie jest czyste powietrze, jeziora i lasy, najlepiej sosnowe”. Fatalne zanieczyszczenie środowiska (powietrza wokół huty i okolicznych osiedli) potwierdzają wyniki badań studentów Wydziału Geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej dla Krakowa. Nowa Huta i jej osiedle widnieje na wykresie namalowane najbardziej intensywnym czarnym kolorem, z 14 – 20 razy przekroczoną dopuszczalną normą zanieczyszczeń.

PRACA NA KASZUBACH

„Uczymy się przez całe życie i nie ma pewności, że mądrzy umieramy”  – zasłyszane

Lasy i jeziora kaszubskie
Lasy i jeziora kaszubskie

Nie ma na co czekać – przeprowadzają się na Kaszuby, gdzie powietrze jest czyste, lasy i jeziora wokół pozwalają oddychać pełną piersią. Rzeczywiście, infekcje u córki ustąpiły, jak ręką odjął; ściana lasu sąsiaduje z ich podwórkiem. Z satysfakcją wrociła do nauczycielstwa i rzeczywiście mogła tam realizować swoje powołanie.  Koledzy – nauczyciele, odpowiedzialność przed rodzicami, a przede wszystkim ufne spojrzenia dzieci mobilizują do wytężonej pracy. Dobrze było systematycznie pracować w odmiennych warunkach wiejskiej szkoły i mieć chociaż skromny udział w kształtowaniu umiejętności uczniów, pomóc im zrozumieć świat.  Niektórzy z nich fascynują się przyrodą, kończą studia i zaczynają pracę w laboratorium; badają zawartość obcych składników w żywności – w mięsie i, co ciekawe, w rezultacie zostają czasem wegetarianami. Nie chcą się faszerować antybiotykami, chemikaliami i hormonami.

PODRÓŻE

„Ja,proszę pana, jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję!”  – Irena Kwiatkowska w jednej z polskich komedii

Po zmianach ustroju wiele rodzin dopada bezrobocie i kryzys ekonomiczny. Wielu Polaków wyjechało za granicę, znalazła się tam i ona – wśród dużej grupy Polonii w Illinois ( głównie górali z Zakopanego i okolic). Gdy wolontariat w zawodzie opiekunki starszej pani daje jej innego rodzaju zadowolenie, po kilku latach powraca do tego zajęcia, ale już w Wielkiej Brytanii. Działa tu Stowarzyszenie Polaków i polska parafia , co pozwala jej łatwiej znieść emigrację. Z inspiracji jej przyjaciela podejmują z koleżanką zaoczny kurs biznesowy  w systemie nauczania na odległość. Pozwolił im poszerzyć horyzonty w obserwacji rzeczywistości biznesowej. Nauczył też krytycznego myślenia i dokonywania rozsądnych wyborów na co dzień.

4181049943_67b071ed7f_z
Czarnobyl

Co łączy te wszystkie fakty? Czasami trzeba było uciekać przed zgubnymi wpływami środowiska, sytuacji politycznej i ekonomicznej, aby poszukać innych możliwości. Na oczach  tego pokolenia wydarzyła się katastrofa w Czarnobylu, żyli oni w czasach Jana Pawła II, runął mur berliński, powstała Unia Europejska, ale i trwają migracje uchodźców z krajów azjatyckich i afrykańskich. Jest większa swoboda przemieszczania się, zalewa nas również fala różnorodnych towarów z całego świata. Mówi się o prawach człowieka, prawach konsumenta i prawie do życia. Czasami kolidują one jednak ze sobą, trzeba zatem spojrzeć na świat z globalnej perspektywy.

ŚWIADOMY WYBÓR

„Nie bójmy się wrogów – oni mogą nam tylko zaszkodzić, nie bójmy się przyjaciół – oni mogą nas tylko zdradzić, Bójmy się obojętnych, bo za ich milczącą zgodą dzieje się najgorsze zło tego świata.”-  Zapamiętane z LO w Krakowie.

Agresywne kampanie reklamowe ogromnej ilości produktów i usług z całego świata przeplatają się z wiadomościami o skandalach związanych ze złym traktowaniem pracowników, zatrudnianiu dzieci czy szkodliwych, a nawet śmiercionośnych skutkach nieetycznego handlu na światową skalę. Jak się nie pogubić w tym zalewie informacji? Co wybrać, przed czym się wystrzegać? Jak odróżnić etyczny biznes od oszustów? To są pytania, na które każdy musi sam odpowiedzieć, gdy cokolwiek kupuje.

Trzeba wybierać świadomie i odpowiedzialnie;  każdy bowiem codziennie wybiera nie tylko towary w sklepie, ale to, jaki biznes wspiera. Jakim chce być konsumentem – świadomym czy kupującym co popadnie? Nie wiemy, ile jeszcze zanieczyszczeń wytrzyma nasza planeta – Ziemia. Innej już nie będzie, przynajmniej za naszego życia. Jakie warunki fundujemy sobie na starość i naszym dzieciom?

Zastanówmy się, zanim będzie za późno. Nie bądźmy obojętni. Miejmy oczy i uszy szeroko otwarte, zanim dokonamy wyboru. Globe Prospekt ma ambicję, żeby Ci w tym pomóc.

3059880726_5a521b1635_m

KIM JEST?

Europejką, Polką, matką, dziennikarką, towarzyszką życia, obywatelką globalnej wioski, działaczką społeczną, krakowianką – nowohucianką,  opiekunką osób starszych, nianią, nauczycielką,  podróżniczką,  studentką, przyjaciółką, koleżanką, blogerką, propagatorką idei świadomego konsumenta.

One Comment

  1. Very interesting set of experiences!