Home » Events » IV Kongres Polek w Wielkiej Brytanii – część 1

IV Kongres Polek w Wielkiej Brytanii – część 1

Jolanta Ryba

Program

W sobotę 5 listopada 2016 w siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się IV Kongres Polek w Wielkiej Brytanii przygotowany przez Zjednoczone Królestwo Polek w Londynie. Program był bogaty: wyłonienie Polki Roku i Polki Publiczności, 4 panele dyskusyjne oraz Gala z wręczeniem nagród w konkursie na Polkę Roku, koncertem jazzowym Macieja Pysza Trio oraz występem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Tatry’’.

Panel I – Brexit i co dalej?

Miałam okazję przysłuchać się pierwszej dyskusji o Brexicie z Magdaleną Miluską, Mikołajem Barczentewiczem i Jakubem Krupą. Dobór gości do wywiadu był nieprzypadkowy – pani Magda pracuje w Wydziale Konsularnym Ambasady Polskiej w Londynie, pan Mikołaj specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i reprezentuje świat nauki z Uniwersytetu Oksfordzkiego, natomiast p. Jakub jest dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, publikującym w Guardianie i obecnym w mediach społecznościowych, między innymi na Twitterze. Prowadząca Małgorzata Skibińska zręcznie poprowadziła rozmowę z panelistami, zadając pytanie: co wiemy na pewno po referendum w sprawie Brexitu? Okazał się to istotne zwłaszcza w świetle ostatnich sprzecznych i sensacyjnych doniesień prasy, radia, TV i różnych stron internetowych po czerwcowym referendum w UK.

Sensacyjne doniesienia o Brexicie

Pisano w atmosferze paniki o przymusowych deportacjach, ale i opóźnianiu Brexitu przez parlament, natychmiastowej potrzebie powrotu do Polski, ale i o fermencie  i niepewności w środowiskach biznesowych. Ustalono  jednak ponad wszelką wątpliwość, że Wielka Brytania ciągle jeszcze jest w Unii Europejskiej, nie ma jeszcze procedury wyjścia z tej organizacji, mimo że wynikiem referendum jest Brexit. Dla rozpoczęcia procedury wyjścia z  UE Wielka Brytania potrzebuje zgody parlamentu.  Zatem formalnie Brexitu jeszcze nie ma.

Created with Nokia Smart Cam
Dyskusja o Brexicie

Rady dla Polaków

Doradzano spokój,  bowiem optymistyczny scenariusz zakłada Brexit za 2,5 roku, ale jeśli parlament będzie głosował inaczej, może to potrwać 5 lat; jak to w polityce, gdzie wiele scenariuszy jest nieprzewidywalnych. Dobrze byłoby pomyśleć o rezydenturze, która byłaby przy Brexicie wymagana, a w dalszej kolejności – o brytyjskim paszporcie.

Prognozy

Prognozy ekonomiczne zakładają straty finansowe, jednak bez kryzysu podobnego do poprzednich. Funt może trochę stracić, ale po jakimś czasie zyska. Istotnym zagrożeniem dla Polaków byłby spadek kursu funta poniżej 4,30 zł; wtedy część Polaków wróciłaby do kraju. Pytanie tylko, czy Polska byłaby przygotowana na przyjęcie tak dużej liczby powracających do ojczyzny rodaków?  Część Polaków zostanie –pozakładali tu rodziny, kupili domy, spłacają kredyty, mają dobrą pracę i pozycję zawodową, zyskali brytyjskie obywatelstwo i są tu już dobrze zasymilowani.

———————————————————————————————————————————

Dyskutanci szczerze odpowiadali, że na niektóre pytania nie znają odpowiedzi, jednak profesjonalnie przygotowana dyskusja dała nam wiele korzyści i pozwoliła obiektywnie ocenić obecną sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii.

www.krolestwopolek.eu

http://www.london.mfa.gov.pl/en/

http://www.pap.pl/en/

http://www.ox.ac.uk/

https://www.polishprofessionals.org.uk/

 

Comments are closed.