Home » Events » IV Kongres Polek w Londynie – Zagrożenia w Europie – część 2

IV Kongres Polek w Londynie – Zagrożenia w Europie – część 2

Jolanta Ryba

Uczestniczki dyskusji

5 listopada 2016 r. w POSK -u w Londynie odbyła się konferencja pod hasłem Być kobietą. II panel dyskusyjny nosił tytuł Szanse i zagrożenia Polki we współczesnej Europie i brały niej udział następujące panelistki : Katarzyna Cuadrat – Grzybowska, Anna Delaval, Joanna Piotrowska i Sonia Scott. Publiczność mogła śledzić rozwój debaty poprowadzonej przez Marię Tonderę.

Created with Nokia Smart Cam
Polski Telefon Zaufania

Reakcja na wypadki ksenofobii

Nasilające się w ostatnim czasie, szczególnie po Brexicie, zachowania ksenofobiczne powinny być zgłaszane niezwłocznie; po pierwsze, należy poinformować Policję, po drugie, Konsulat Polski w Londynie, po trzecie, inne organizacje społeczne (jeśli pragniemy zachować anonimowość). Możemy w każdym wypadku liczyć na wsparcie psychologiczne, jak stwierdzono w toku rozmowy.

Szczególna rola przypada w tym wypadku wyżej wspomnianym organizacjom społecznym, aby rozwiewać mity o Brexicie, bo ludzie boją się niepotrzebnie. Mogą to być szkoły sobotnie, lokalne organizacje zrzeszające Polaków, a nawet polskie parafie. Działacze społeczni powinni wyjechać w teren i w myśl idei ‘’pracy u podstaw’’ tłumaczyć, uspokajać, wyciszać nastroje paniki.

Sytuacja kobiet w Polsce

Stwierdzono autorytatywnie, że Polska dzisiejszych czasów nie jest dostosowana do potrzeb współczesnych kobiet ze względu na restrykcyjne prawo do aborcji i nazwano to przemocą instytucjonalną. Nawoływano również do walki o prawo kobiet do aborcji w Wlk. Brytanii. Należałby zmienić myślenie na temat ofiar gwałtu – nigdy ofiara nie jest winna, nawet, jeżeli miała za krótką spódniczkę i wypiła alkohol. Nie powinno być zgody na przemoc, nawet w formie seksistowskich dowcipów. Jak powiedziano, czarny protest w Polsce był wyrazem solidarności kobiet w Polsce i o taką nawoływano ‘’tu i teraz’’.

Reakcja w momencie zagrożenia

Pani Sonia Scott z Policji na Ealingu radziła, aby w momencie zagrożenia terrorystycznego lub innego zagrożenia życia bezzwłocznie zadzwonić na tel. 999 i dokładnie opisać, co się dzieje. Policja ma 12 minut na przyjazd w nagłych wypadkach, a w razie bicia, prześladowania, gróźb karalnych, często po alkoholu, delikwent zostanie zarejestrowany w systemie podobnym do polskiej niebieskiej karty. Po informacje i poradę ze strony Policji p. Sonia radziła zadzwonić pod nr tel.101, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.police.co.uk

Handel ludźmi

ynmtms1inzcwodkznjdhmtqznjzlzwjkodzhndq2mznhzjm5ywmxmme0mmnhlvpnznjdvfm5egj3a0s1ytnbtwnzbhhyahrumxnmvuzws2fswgx0k0p5dhm9Pod żadnym pozorem nie powinniśmy nikomu oddawać paszportów i wykazać się czujnością w poszukiwaniu pracy za granicą. Zdarzały się bowiem wypadki handlu ludźmi – niewolniczej pracy, mieszkania w warunkach urągających rodzajowi ludzkiemu i zmuszania do prostytucji w każdym z krajów Unii Europejskiej i poza UE. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Kara śmierci – znów w Polsce?

Niepokojące wydają się organizatorkom Kongresu doniesienia o dążeniach niektórych działaczy partyjnych do przywrócenia kary śmierci w Polsce. Grozi to automatycznym wykluczeniem z Unii Europejskiej, jak stwierdzili organizatorzy.

———————————————————————————————————————————-

Wydaje się, że Kongres Kobiet stał się trybuną ruchów feministycznych w Wlk. Brytanii i pragnie skupić wokół siebie rzeszę podobnie myślących kobiet i rozszerzyć swoją działalność. Chociaż słuchacze byli podzieleni w ocenie sytuacji w Polsce, jednakże ostrzeganie o potencjalnych  zagrożeniach spełniło swoją rolę. Prewencja handlu ludźmi, wyczulenie na przemoc i wypadki ksenofobii jest wartościową akcją społeczną.

www.krolestwopolek.eu

http://www.london.mfa.gov.pl/en/

http://www.pap.pl/en

http://www.police.co.uk

Comments are closed.